• "Blisko telefonu, daleko od dziecka" kampania do rodziców dzieci do 6 r.ż.

• Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystartowała właśnie z kampanią społeczną promującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój dzieci. Kampania "Blisko telefonu - daleko od dziecka" skierowana jest do rodziców dzieci do 6 roku życia i zwraca uwagę na negatywny wpływ korzystania przez rodziców z telefonów w obecności dziecka.

W ramach kampanii powstał szereg materiałów edukacyjnych w tym: grafiki z przekazami kampanii, podcasty z ekspertami, porady dla rodziców. A wszystko to umieszczone na stronie: DomoweZasadyEkranowe.fdds.pl

Dzięki kampanii rodzice małych dzieci mają szansę dowiedzieć się:

- dlaczego korzystanie przez rodzica z telefonu przy dziecku ma negatywny wpływ na jego rozwój,

- dlaczego warto ograniczać czas przy telefonie przy dziecku,

- jak ograniczać ten czas przy dziecku,

- jak rozpoznawać, że nadużywa się ekranów przy dziecku.

• "Wizyta pszczelarza"

• Nowa galeria "Wizyta pszczelarza" została dodana do albumu fotograficznego

We wtorek w naszym przedszkolu gościliśmy Pana Krzysztofa Kamila Puściana, który opowiedział nam o pracy pszczelarza, poznaliśmy budowę ula i obejrzeliśmy filmy edukacyjne ukazujące cykl życia pszczół. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu pszczół, o ich zwyczajach, o tym co robią i jak zachowują się w ulu, oraz jak pożytek który przynoszą do ula zamienia się w miód. Mogliśmy dowiedzieć się, jak wygląda praca odpowiedzialnego pszczelarza oraz jak pozyskuje się miód i inne pszczele produkty. Poznaliśmy bliżej zwyczaje i funkcje pszczół. Mogliśmy zajrzeć także do wnętrza ula. Każdy przedszkolak miał możliwość z bliska zobaczyć strój pszczelarza. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy pracę ukazującą model zapylania roślin. Serdecznie dziękujemy panu Krzysztofowi za miłą wizytę i poświęcony czas.

• "Dzień Babci i Dziadka"

• Nowa galeria "Dzień Babci i Dziadka" została dodana do albumu fotograficznego

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Każda grupa przedszkolna zapraszała swoich Dziadków i Babcie w inny dzień. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi przedszkola. Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Dzieci pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

• "Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112"

• Nowa galeria "Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112" została dodana do albumu fotograficznego

11 lutego obchodzono po raz 15 Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. To doskonała okazja, by utrwalać znajomość numerów alarmowych z dziećmi, rozmawiać o zasadności i sposobach korzystania z tych numerów telefonu. Z tej okazji przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez nauczycielkę Katarzynę Kwiatkowską, która jest ratownikiem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i prowadzi w przedszkolu zajęcia z pierwszej pomocy w najstarszej grupie w ramach innowacji „Mali ratownicy – wielcy bohaterowie”. Przedszkolaki wraz ze swoim opiekunem zaprezentowały przykładową rozmowę osoby wzywającej pomoc z operatorem numeru alarmowego a także udowodniły, że nawet małe dziecko potrafi udzielić pomocy i ułożyć drugiego człowieka w pozycji bezpiecznej. Tego typu zajęcia rozwijają w dzieciach umiejętność bezpiecznego organizowania czasu wolnego, uwrażliwiają na czyhające niebezpieczeństwa, uczą właściwych postaw i zachowania się w razie zagrożenia a także pozwalają na opanowanie prostych czynności ratunkowych.

• "Tłusty Czwartek"

• Nowa galeria "Tłusty Czwartek" została dodana do albumu fotograficznego

Zgodnie z tradycją w Tłusty czwartek każdy powinien zjeść pączka. Tak też było i w naszym przedszkolu. W ciągu dnia dzieciaki brały udział w różnych przedsięwzięciach, których tematem przewodnim był oczywiście pączek, poznały historię i zwyczaj obchodzenia Tłustego czwartku, słuchały wierszyków oraz wykonywały zabawy ruchowe w celu spalenia nadmiaru kalorii. W ramach zajęć plastycznych wykonali apetyczne pączki. Gdy w końcu nadeszła pora degustacji, przedszkolaki z wielkim apetytem zjadały pączki. Była to okazja do świetnej zabawy, ale też do przypomnienia i kultywowania tradycyjnych zwyczajów.

• "Dzień Bezpiecznego Internetu"

• Nowa galeria "Dzień Bezpiecznego Internetu" została dodana do albumu fotograficznego

We wtorek 6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Troszczymy się o przyszłość dzieci w cyfrowym świecie. W ramach dzisiejszych zajęć nasze przedszkolaki uczestniczyły w działaniach skierowanych na utrwalanie zasad bezpieczeństwa i dostrzeganiu zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci. Działajmy wspólnie na rzecz uczynienia Internetu bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci.